STGW40V60DF
Mfr.Part #
STGW40V60DF
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 80A 283W TO247
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Max Power Dissipation :
283W
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Switching Energy :
456μJ (on), 411μJ (off)
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.35V
Base Part Number :
STGW40
Test Condition :
400V, 40A, 10 Ω, 15V
Number of Pins :
3
Mount :
Through Hole
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Width :
5.15mm
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Reverse Recovery Time :
41ns
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Length :
15.75mm
Height :
20.15mm
Package / Case :
TO-247-3
Max Collector Current :
80A
Gate Charge :
226nC
Power Dissipation :
283W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Td (on/off) @ 25°C :
52ns/208ns
Input Type :
Standard
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
IGBT Type :
Trench Field Stop
Datasheets
STGW40V60DF
STMicroelectronics STGW40V60DF
STGW40V60DF Description
These devices are IGBTs developed using an advanced proprietary trench gate field stop structure.
STGW40V60DF Features
Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
Tail-less switching off
VCE(sat) = 1.8 V (Typ.) @ IC = 40 A