STB76NF80
Mfr.Part #
STB76NF80
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 80V 80A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Base Part Number :
STB76N
Transistor Application :
SWITCHING
Resistance :
9.5MOhm
Turn-Off Delay Time :
66 ns
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3700pF @ 25V
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ECCN Code :
EAR99
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Terminations :
2
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drain to Source Breakdown Voltage :
80V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape (CT)
Fall Time (Typ) :
30 ns
Nominal Vgs :
3 V
Pin Count :
4
Number of Pins :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn On Delay Time :
25 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
160nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rise Time :
100ns
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11m Ω @ 40A, 10V
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Series :
STripFET™ II
Threshold Voltage :
3V
Power Dissipation :
300W
Datasheets
STB76NF80
STMicroelectronics STB76NF80
N-Channel Cut Tape (CT) 11m Ω @ 40A, 10V ±20V 3700pF @ 25V 160nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB76NF80 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 3700pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 80A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=80V. And this device has 80V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 66 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 25 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 3V threshold voltage. By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STB76NF80 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 80V voltage
the turn-off delay time is 66 ns
a threshold voltage of 3V