STB70NFS03LT4
Mfr.Part #
STB70NFS03LT4
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1440pF @ 25V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Continuous Drain Current (ID) :
70A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Fall Time (Typ) :
25 ns
Number of Pins :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Voltage - Rated DC :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.5m Ω @ 35A, 10V
Mount :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.0095Ohm
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Current Rating :
70A
Number of Elements :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Power Dissipation :
100W
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pin Count :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
STripFET™
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
100W Tc
Base Part Number :
STB70N
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Rise Time :
165ns
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
21 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 5V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
280A
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
18V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Tc
Vgs (Max) :
±18V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
STB70NFS03LT4
STMicroelectronics STB70NFS03LT4
N-Channel Tape & Reel (TR) 9.5m Ω @ 35A, 10V ±18V 1440pF @ 25V 30nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB70NFS03LT4 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 500 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1440pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 70A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 30V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 30VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 21 ns.Peak drain current is 280A, which is the maximum pulsed drain current.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 18V to 1.Using drive voltage (5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
STB70NFS03LT4 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 500 mJ
a continuous drain current (ID) of 70A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 21 ns
based on its rated peak drain current 280A.