STB75NF75T4
Mfr.Part #
STB75NF75T4
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
66 ns
Case Connection :
DRAIN
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3700pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Base Part Number :
STB75N
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
160nC @ 10V
Mount :
1 (Unlimited)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Number of Terminations :
2
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation :
300W
Power Dissipation-Max :
300W Tc
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Rise Time :
100ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
STripFET™ II
Fall Time (Typ) :
30 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11m Ω @ 40A, 10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
Resistance :
11mOhm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Lead Free :
Lead Free
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Number of Pins :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Turn On Delay Time :
25 ns
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Datasheets
STB75NF75T4
STMicroelectronics STB75NF75T4
N-Channel Tape & Reel (TR) 11m Ω @ 40A, 10V ±20V 3700pF @ 25V 160nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB75NF75T4 Description
STB75NF75T4 Features
  • Exceptional dv/dt capability
  • 100% avalanche tested