PSMN3R9-60PSQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSMN3R9-60PSQ
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 130A TO220AB
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
41.4ns
Package / Case :
TO-220-3
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Number of Pins :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Fall Time (Typ) :
45 ns
Element Configuration :
Single
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
705A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Surface Mount :
No
Continuous Drain Current (ID) :
130A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Channels :
1
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
130A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Turn-Off Delay Time :
62.7 ns
Power Dissipation-Max :
263W Tc
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Weight :
6.000006g
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5600pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
103nC @ 10V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
25.3 ns
Number of Terminations :
3
Pin Count :
Published :
2013
Max Dual Supply Voltage :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.9m Ω @ 25A, 10V
Datasheets
PSMN3R9-60PSQ
Nexperia PSMN3R9-60PSQ
N-Channel Tube 3.9m Ω @ 25A, 10V ±20V 5600pF @ 25V 103nC @ 10V TO-220-3
PSMN3R9-60PSQ Overview
The maximum input capacitance of this device is 5600pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 130A.When VGS=60V, and ID flows to VDS at 60VVDS, the drain-source breakdown voltage is 60V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 62.7 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 705A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 25.3 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.With its 60V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
PSMN3R9-60PSQ Features
a continuous drain current (ID) of 130A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 62.7 ns
based on its rated peak drain current 705A.