PSMN2R0-60ES,127
Mfr.Part #
PSMN2R0-60ES,127
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
MOSFET N-CH 60V 120A I2PAK
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminations :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9997pF @ 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Drain-source On Resistance-Max :
0.0022Ohm
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
137nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
338W Tc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
Single
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
120A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
FET Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
1135A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
913 mJ
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.2m Ω @ 25A, 10V
Number of Elements :
1
Datasheets
PSMN2R0-60ES,127
Nexperia PSMN2R0-60ES,127
N-Channel Tube 2.2m Ω @ 25A, 10V ±20V 9997pF @ 30V 137nC @ 10V 60V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
PSMN2R0-60ES,127 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 913 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 9997pF @ 30V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [120A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 1135A.The DS breakdown voltage should be maintained above 60V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 60V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
PSMN2R0-60ES,127 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 913 mJ
based on its rated peak drain current 1135A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)