PSMN050-80PS,127
Mfr.Part #
PSMN050-80PS,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 80V 22A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
633pF @ 12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mounting Type :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
51m Ω @ 10A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Surface Mount :
No
Power Dissipation-Max :
56W Tc
Pin Count :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA