PSMN008-75B,118
Mfr.Part #
PSMN008-75B,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Max Dual Supply Voltage :
75V
Transistor Application :
SWITCHING
HTS Code :
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Case Connection :
DRAIN
Terminal Form :
Gull wing
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
240A
Power Dissipation :
230W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
N-Channel
Turn On Delay Time :
18 ns
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.5m Ω @ 25A, 10V
Series :
TrenchMOS™
Rise Time :
55ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5260pF @ 25V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Power Dissipation-Max :
230W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0085Ohm
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Fall Time (Typ) :
80 ns
ECCN Code :
EAR99
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
122.8nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
88 ns
Datasheets
PSMN008-75B,118
Nexperia PSMN008-75B,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 8.5m Ω @ 25A, 10V ±20V 5260pF @ 25V 122.8nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
PSMN008-75B,118 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 5260pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 75V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 75V.As a result of its turn-off delay time, which is 88 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 240A, its maximum pulsed drain current.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 18 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 75V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
PSMN008-75B,118 Features
a continuous drain current (ID) of 75A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage
the turn-off delay time is 88 ns
based on its rated peak drain current 240A.