NTB75N06LG
Mfr.Part #
NTB75N06LG
Description
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Power Dissipation :
214W
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Drain-source On Resistance-Max :
0.011Ohm
Vgs (Max) :
±20V
Number of Terminations :
2
Turn-Off Delay Time :
113 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4370pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
92nC @ 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Ta
DRAIN
Mount :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Published :
Fall Time (Typ) :
170 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
225A
Voltage - Rated DC :
60V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
1
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
844 mJ
Current Rating :
75A
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Power Dissipation-Max :
2.4W Ta 214W Tj