NTB75N06G
Mfr.Part #
NTB75N06G
Description
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.5mOhm @ 37.5A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Supplier Device Package :
D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4.51pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
2.4W Ta 214W Tj
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Ta
Datasheets
NTB75N06G
onsemi NTB75N06G
N-Channel Tube 9.5mOhm @ 37.5A, 10V ±20V 4.51pF @ 25V 130nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB75N06G Overview
A device's maximum input capacitance is 4.51pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 60V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
NTB75N06G Features
a 60V drain to source voltage (Vdss)