NTB25P06T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTB25P06T4
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation :
120W
Current Rating :
-25A
Case Connection :
DRAIN
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Turn-Off Delay Time :
43 ns
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Width :
9.65mm
Pin Count :
3
Voltage - Rated DC :
-60V
Number of Terminations :
2
Vgs (Max) :
±15V
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
P-Channel
JESD-609 Code :
e3
Length :
10.29mm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Rise Time :
72ns
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
82m Ω @ 25A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
27.5A Ta
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
120W Tj
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
80A
Fall Time (Typ) :
190 ns
Height :
4.83mm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Factory Lead Time :
7 Weeks
Turn On Delay Time :
14 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.082Ohm
Drain to Source Breakdown Voltage :
Continuous Drain Current (ID) :
27.5A
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Radiation Hardening :
No
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1680pF @ 25V
Datasheets
NTB25P06T4
onsemi NTB25P06T4
P-Channel Tape & Reel (TR) 82m Ω @ 25A, 10V ±15V 1680pF @ 25V 50nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB25P06T4G Description
NTB25P06T4G Features
  • Drain?to?Source Voltage: -60V
  • Gate?to?Source Voltage: ±15V
  • Drain Current: 27.5A
  • Total Power Dissipation @ TA = 25°C: 120W
  • Operating and Storage Temperature Range: ?55 to +175°C