NTB23N03RT4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTB23N03RT4G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 25V 23A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
0.06Ohm
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
COMMERCIAL
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
225pF @ 20V
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
37.5W Tj
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
23A Ta
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 6A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
3.76nC @ 4.5V
FET Type :
N-Channel
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
DRAIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
DS Breakdown Voltage-Min :
25V
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
NTB23N03RT4G
onsemi NTB23N03RT4G
N-Channel Tape & Reel (TR) 45m Ω @ 6A, 10V ±20V 225pF @ 20V 3.76nC @ 4.5V 25V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB23N03RT4G Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 225pF @ 20V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 6A.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 60A.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 25V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 25V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
NTB23N03RT4G Features
based on its rated peak drain current 60A.
a 25V drain to source voltage (Vdss)