NSV12200LT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSV12200LT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 12V 2A SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Max Power Dissipation :
540mW
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Transistor Type :
PNP
Frequency - Transition :
100MHz
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
540mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
12V
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
250 @ 500mA 2V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Collector Current :
2A
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
180mV @ 200mA, 2A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
180mV
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NSV12200LT1G
onsemi NSV12200LT1G
PNP -55°C~150°C TJ 100nA ICBO TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Tape & Reel (TR) Surface Mount
NSV12200LT1G Overview
In this device, the DC current gain is 250 @ 500mA 2V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 180mV @ 200mA, 2A.Maximum collector currents can be below 2A volts.
NSV12200LT1G Features
the DC current gain for this device is 250 @ 500mA 2V
the vce saturation(Max) is 180mV @ 200mA, 2A