NSV12100XV6T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSV12100XV6T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 12V 1A SOT563
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
440mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
6
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Max Power Dissipation :
650mW
Halogen Free :
Halogen Free
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
440mV @ 100mA, 1A
JESD-609 Code :
e3
Collector Base Voltage (VCBO) :
12V
Power - Max :
650mW
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Type :
PNP
Max Collector Current :
1A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Collector Emitter Breakdown Voltage :
12V
Pin Count :
6
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 500mA 2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
NSV12100XV6T1G
onsemi NSV12100XV6T1G
PNP -55°C~150°C TJ 100nA ICBO SOT-563, SOT-666 Tape & Reel (TR) Surface Mount
NSV12100XV6T1G Overview
DC current gain' is equal to the ratio of the collector current to the base current, something like Ic/Ib, and this device has 100 @ 500mA 2V DC current gain.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.When collector current reaches its maximum, it can reach 1A volts.
NSV12100XV6T1G Features
the DC current gain for this device is 100 @ 500mA 2V
the vce saturation(Max) is 440mV @ 100mA, 1A