MSS50-1200
Mfr.Part #
MSS50-1200
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOTOP
Description
MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Base Part Number :
MSS50
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
600A 630A
Terminal Position :
UPPER
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Packaging :
Tube
Package / Case :
ISOTOP
Number of Elements :
2
Number of Pins :
4
Pin Count :
4
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Hold Current :
80mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
On-State Current-Max :
70000A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Trigger Device Type :
SCR
Case Connection :
Isolated
RMS Current (Irms) :
70A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Configuration :
ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Desc. of Screw Terminals :
2G-2AK
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
630 A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V