MSS50-B53-E45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS50-B53-E45
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
E45
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE,BEAMLEAD, E45-1
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package :
Tray
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Status :
Active
Brand :
MACOM
Supplier Device Package :
E45
Series :
MSS50-xxx-x
Base Product Number :
MSS50
Capacitance @ Vr, F :
0.33pF @ 0V, 1MHz
Product :
Schottky Diodes
Power Dissipation (Max) :
100 mW
MACOM
Package / Case :
Resistance @ If, F :
Current - Max :
50 mA
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Diode Type :
Schottky - 1 Bridge
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
Datasheets
MSS50-B53-E45
MACOM Technology Solutions MSS50-B53-E45
Schottky - 1 Bridge 0.33pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C E45
MSS50-B53-E45 Overview
The device is designed to operate from a maximal current of 50 mA volts.A maximum reverse voltage of 3V is specified in the applicable device specifications.
MSS50-B53-E45 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-B53-E45 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-B53-E45 applications of RF diodes.
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD