MSS50-800
Mfr.Part #
MSS50-800
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOTOP
Description
MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Radiation Hardening :
No
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Circuit Type :
SCR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
600A 630A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
50μA
Desc. of Quick-Connects :
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Base Part Number :
MSS50
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
630 A
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
Number of Elements :
2
Configuration :
ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
80mA
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
4
Current Rating :
70A
Number of Terminations :
4
RMS Current (Irms) :
70A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Package / Case :
ISOTOP
Desc. of Screw Terminals :
2G-2AK
Packaging :
Tube
Mount :
Chassis Mount, Screw
On-State Current-Max :
70000A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Pin Count :
Mounting Type :
Chassis Mount
Trigger Device Type :
SCR
Hold Current :
80mA