MSS50-B46-E45
Mfr.Part #
MSS50-B46-E45
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
E45
Description
SCHOTTKY DIODE,BEAMLEAD,PACKAGE
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Base Product Number :
MSS50
Capacitance @ Vr, F :
0.2pF @ 0V, 1MHz
Brand :
MACOM
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
Package / Case :
E45
MACOM
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Resistance @ If, F :
Current - Max :
50 mA
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Series :
MSS50-xxx-x
Diode Type :
Schottky - 1 Bridge
Package :
Tray
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Datasheets
MSS50-B46-E45
MACOM Technology Solutions MSS50-B46-E45
Schottky - 1 Bridge 0.2pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C E45
MSS50-B46-E45R Overview
RF diode operates at 50 mA volts, which is the maximal current RF diode can handle.Device specifications specify a maximum reverse voltage of 3V for this device.
MSS50-B46-E45R Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-B46-E45R Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-B46-E45R applications of RF diodes.
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD