MSS50-B46-B45
Mfr.Part #
MSS50-B46-B45
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
E45
Description
SCHOTTKY DIODE BEAMLEAD
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Series :
MSS50-xxx-x
Product Status :
Active
Voltage - Peak Reverse (Max) :
3V
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Brand :
MACOM
Package :
Tray
Package / Case :
E45
Capacitance @ Vr, F :
0.13pF @ 0V, 1MHz
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
MACOM
Base Product Number :
MSS50
Diode Type :
Schottky - 1 Bridge
Current - Max :
50 mA
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product :
Schottky Diodes
Resistance @ If, F :
Supplier Device Package :
Datasheets
MSS50-B46-B45
MACOM Technology Solutions MSS50-B46-B45
Schottky - 1 Bridge 0.13pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C E45
MSS50-B46-B45 Overview
This device is designed to operate from the maximal current of 50 mA.In accordance with the applicable device specifications, this device operates at a maximum peak reverse voltage of 3V.
MSS50-B46-B45 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-B46-B45 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-B46-B45 applications of RF diodes.
  • Sensor interfaces of security systems
  • Telematic systems
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD