MSS50-146-B10B
Mfr.Part #
MSS50-146-B10B
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
B10B
Description
SCHOTTKY DIODE,BEAMLEAD, B10B
Stock
330
In Stock :
330
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Configuration :
Single
Product Status :
Active
Package :
Tray
Product :
Schottky Diodes
Brand :
MACOM
Technology :
Si
Voltage - Peak Reverse (Max) :
5V
Series :
Package / Case :
B10B
Mounting Style :
SMD/SMT
Diode Type :
Schottky - Single
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
Vf - Forward Voltage :
520 mV
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Base Product Number :
MSS50
RoHS :
Details
Resistance @ If, F :
9Ohm @ 5mA, 1MHz
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
MACOM
Capacitance @ Vr, F :
0.12pF @ 0V, 1MHz
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Current - Max :
50 mA
Datasheets
MSS50-146-B10B
MACOM Technology Solutions MSS50-146-B10B
Schottky - Single 0.12pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C B10B
MSS50-146-B10B Overview
Operating from 50 mA is the maximum current for this device.The maximum peak reverse voltage for this device is 5V, according to the applicable device specifications.
MSS50-146-B10B Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-146-B10B Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-146-B10B applications of RF diodes.
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD