MBC50-20B12
Mfr.Part #
MBC50-20B12
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
Nonstandard Chip
Datasheet
Download
Description
CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Silicon Capacitors
Product :
RF Capacitors
Product Category :
Silicon RF Capacitors / Thin Film
Package :
Tray
Brand :
MACOM
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
MACOM
Temperature Coefficient :
55 PPM / C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
20 pF
Length :
38 mm
Height :
0.179" (4.55mm)
Package / Case :
Nonstandard Chip
Product Type :
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
MBC50
ESL (Equivalent Series Inductance) :
Voltage Rating :
50 V
Subcategory :
Capacitors
Applications :
High Stability
Features :
Width :
13 mm
Voltage - Breakdown :
50 V
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
MBC50
Type :
Beam Lead
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.417" L x 0.512" W (36.00mm x 13.00mm)
Datasheets
MBC50-20B12
MACOM Technology Solutions MBC50-20B12
Manufacturer related products
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% SMD
Catalog related products
  • Skyworks Solutions, Inc.
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD