MSS50-448-E40
Mfr.Part #
MSS50-448-E40
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
E45
Description
COM SCHOTTKY-BL - E40
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Product Status :
Active
Base Product Number :
MSS50
Brand :
MACOM
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package :
Tray
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Voltage - Peak Reverse (Max) :
4V
MACOM
Supplier Device Package :
E45
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Diode Type :
Schottky - 1 Bridge
Power Dissipation (Max) :
150 mW
Package / Case :
Resistance @ If, F :
Current - Max :
50 mA
Series :
MSS50-xxx-x
Capacitance @ Vr, F :
0.35pF @ 0V, 1MHz
Datasheets
MSS50-448-E40
MACOM Technology Solutions MSS50-448-E40
Schottky - 1 Bridge 0.35pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C E45
MSS50-448-E40 Overview
From 50 mA, this device will operate.This device operates at a maximum reverse voltage of 4V based on the applicable device specifications.
MSS50-448-E40 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-448-E40 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-448-E40 applications of RF diodes.
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
  • Sampling circuits
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD