MSS50-048-C15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS50-048-C15
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
COM SCHOTTKY-CHIP, C15
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - RF
Resistance @ If, F :
7Ohm @ 5mA, 1MHz
Product Status :
Active
Diode Type :
Schottky - Single
Current - Max :
50 mA
Base Product Number :
MSS50
Voltage - Peak Reverse (Max) :
4V
Capacitance @ Vr, F :
0.15pF @ 0V, 1MHz
RoHS :
Details
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Brand :
MACOM
Package / Case :
Die
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Package :
Tray
MACOM
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
Chip
Series :
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Datasheets
MSS50-048-C15
MACOM Technology Solutions MSS50-048-C15
Schottky - Single 0.15pF @ 0V, 1MHz -65°C ~ 150°C Die
MSS50-048-C15 Overview
In this device, the maximum current is 50 mA mA.Based on its applicable specifications, this device operates at 4V peak reverse voltage.
MSS50-048-C15 Features
from a maximum current of 50 mA volts
MSS50-048-C15 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MSS50-048-C15 applications of RF diodes.
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD