MSR5-0R005F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSR5-0R005F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 5W RADIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Radial
Series :
MSR
Composition :
Metal Element
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.000 25.40mm
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Size / Dimension :
0.799Lx0.067W 20.30mmx1.70mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance :
5mOhm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
25.4mm
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
MSR5-0R005F1
Riedon MSR5-0R005F1
5mOhm, Metal Element,