MSR5-0R01F1
Mfr.Part #
MSR5-0R01F1
Description
RES 0.01 OHM 1% 5W RADIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
275°C
Height Seated (Max) :
1.000 25.40mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Published :
Resistance :
10MOhms
Composition :
Metal Element
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±1%
Height :
25.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.799Lx0.067W 20.30mmx1.70mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
20.2946mm
Datasheets
MSR5-0R01F1
Riedon MSR5-0R01F1
10mOhms, 5W, Metal Element,