MOC5008M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MOC5008M
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
OPTOCOUPL SCHMITT TRIG OUT 6DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optoisolators - Logic Output
Published :
Voltage - Isolation :
7500Vpk
Number of Channels :
1
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
Open Collector
Current - DC Forward (If) (Max) :
4mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Inputs - Side 1/Side 2 :
1/0
Current - Output / Channel :
50mA
Data Rate :
1MHz
Series :
GlobalOptoisolator™
Datasheets
MOC5008M
Introducing Optoisolators - Logic Output onsemi MOC5008M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:6-DIP (0.300, 7.62mm), MOC5008M pinout, MOC5008M datasheet PDF, MOC5008M amp .Beyond Optoisolators - Logic Output onsemi MOC5008M ,we also offer HCPL-060L-500E, ACPL-071L-500E, HCPL-M601-500E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.