KRM55WR72A156MH01L
Mfr.Part #
KRM55WR72A156MH01L
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Length :
5.7mm
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
5mm
Capacitance :
15μF
Thickness :
6.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Murata Electronics KRM55WR72A156MH01L
15μF Ceramic Capacitor 2220
KRM55WR72A156MH01L Overview
A voltage of 100V can be used for operation.
KRM55WR72A156MH01L Features
with the voltage - Rated DC of 100V