KRM55LR72E105KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR72E105KH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
CAP CER 1UF 250V X7R SMD
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
2.9972mm
Weight :
289.987272mg
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
Package / Case :
SMD, J-Lead
X7R
Lead Style :
J-Lead
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
Metal
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±10%
Surface Mount
Murata Electronics KRM55LR72E105KH01K
KRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55LR72E105KH01K Overview
Ceramic capacitor is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
KRM55LR72E105KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V