KRM55LR72A475KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR72A475KH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD
Ceramic Capacitors
Size Code :
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
KRM
Depth :
5.3mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Height :
3.7mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Thickness :
2.9972mm
Multilayer :
No
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Dissipation Factor :
0.05 %
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
SMD, J-Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics KRM55LR72A475KH01K
KRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead