KRM55L5C3A153JDL1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRM55L5C3A153JDL1L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
2220(5750M)/C0G/0.015F /5%/1000V
Stock
395
In Stock :
395
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
5.1 mm
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Brand :
RoHS :
Details
Failure Rate :
Dielectric :
C0G (NP0)
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Murata
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
SMD, J-Lead
Termination Style :
SMD Leaded
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
J-Lead
Height - Seated (Max) :
Length :
6.1 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Type :
Metal Terminal Type Multilayer Ceramic Capacitor
Packaging :
MouseReel
Series :
KRM
Termination :
Metal Frame
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±5%
Ratings :
Height :
2.8 mm
Size / Dimension :
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Capacitance :
0.015 µF
Thickness (Max) :
0.122" (3.10mm)
Datasheets
KRM55L5C3A153JDL1L
Murata Electronics KRM55L5C3A153JDL1L
KRM 0.015 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead