KRM55LR72E684KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR72E684KH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R SMD
X7R
Lead Style :
J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.68µF
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
Termination :
Metal
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
289.987272mg
Package / Case :
SMD, J-Lead
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
2.9972mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics KRM55LR72E684KH01K
KRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55LR72E684KH01K Overview
This device's program size/dimension is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
KRM55LR72E684KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V