KRM55LR71J475KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR71J475KH01K
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 63V X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
5.3mm
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Height :
2.8mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.794mm
Weight :
289.987272mg
Termination :
Metal
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics KRM55LR71J475KH01K
KRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KRM55LR71J475KH01K Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 63V.
KRM55LR71J475KH01K Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 63V