KRM55LR71H475KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR71H475KH01K
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220
Thickness :
2.794mm
Termination :
Metal
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance :
4.7μF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
289.987272mg
Murata Electronics KRM55LR71H475KH01K
KRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KRM55LR71H475KH01K Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
KRM55LR71H475KH01K Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V