KRM55LR71E156KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR71E156KH01K
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 15UF 25V X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness :
2.794mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics KRM55LR71E156KH01K
KRM 15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KRM55LR71E156KH01K Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
KRM55LR71E156KH01K Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V