KRM55V5C3A443JDL2L
Mfr.Part #
KRM55V5C3A443JDL2L
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description
2220(5750M)/C0G/0.044F /5%/1000V
Stock
400
In Stock :
400
Ceramic Capacitors
Type :
Metal Terminal Type Multilayer Ceramic Capacitor
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD Leaded
Ratings :
Murata
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Thickness (Max) :
0.260" (6.60mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Class :
Class 1
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) :
Package :
Digi-Reel?
Packaging :
MouseReel
Height :
6.2 mm
RoHS :
Details
Lead Style :
J-Lead
Product Status :
Active
Capacitance :
0.044 μF
Lead Spacing :
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination :
Metal Frame
Product Type :
KRM
Length :
6.1 mm
Width :
5.1 mm
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
KRM55V5C3A443JDL2L
Murata Electronics KRM55V5C3A443JDL2L
KRM 0.044 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead