KRM55TR73A154MH01K
Mfr.Part #
KRM55TR73A154MH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R SMD
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
SMD, J-Lead
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
KRM
Termination :
Metal
Number of Terminations :
2
Lead Style :
J-Lead
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±20%
Weight :
289.987272mg
Murata Electronics KRM55TR73A154MH01K
KRM 0.15μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55TR73A154MH01K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
KRM55TR73A154MH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV