KRM55TR72W105MH01K
Mfr.Part #
KRM55TR72W105MH01K
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 450V X7R SMD
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
4.8mm
Weight :
289.987272mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
KRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Voltage - Rated DC :
450V
Termination :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
KRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
KRM55TR72W105MH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 450V, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM55TR72W105MH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 450V