KRM55TR72J334MH01K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRM55TR72J334MH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 630V X7R SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Style :
J-Lead
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
KRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Metal
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.33μF
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SMD, J-Lead
Weight :
289.987272mg
Murata Electronics KRM55TR72J334MH01K
KRM 0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55TR72J334MH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM55TR72J334MH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V