KRM55T5C3A363JDL1L
Mfr.Part #
KRM55T5C3A363JDL1L
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description
2220(5750M)/C0G/0.036F /5%/1000V
Stock
393
In Stock :
393
Ceramic Capacitors
Ratings :
Features :
Lead Style :
J-Lead
Termination Style :
SMD Leaded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
5.1 mm
Series :
KRM
Brand :
Height :
4.8 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination :
Metal Frame
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
36 nF
Length :
6.1 mm
Murata
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.201" (5.10mm)
Type :
Metal Terminal Type Multilayer Ceramic Capacitor
Failure Rate :
Datasheets
KRM55T5C3A363JDL1L
Murata Electronics KRM55T5C3A363JDL1L
KRM 36 nF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead