KRM55T5C3A303JDL1L
Mfr.Part #
KRM55T5C3A303JDL1L
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description
2220(5750M)/C0G/0.030F /5%/1000V
Stock
160
In Stock :
160
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Ratings :
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Type :
Metal Terminal Type Multilayer Ceramic Capacitor
Size / Dimension :
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Brand :
Width :
5.1 mm
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Termination Style :
SMD Leaded
Failure Rate :
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
0.03 μF
RoHS :
Details
Termination :
Metal Frame
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class :
Class 1
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.201" (5.10mm)
Features :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Series :
KRM
Length :
6.1 mm
Height :
4.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Murata
Tolerance :
±5%
Datasheets
KRM55T5C3A303JDL1L
Murata Electronics KRM55T5C3A303JDL1L
KRM 0.03 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead