KRM55R5C3A223JDL1L
Mfr.Part #
KRM55R5C3A223JDL1L
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
2220(5750M)/C0G/0.022F /5%/1000V
Stock
400
In Stock :
400
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Failure Rate :
Termination :
Metal Frame
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Class :
Class 1
Murata
Product Status :
Active
Capacitance :
0.022 μF
Thickness (Max) :
0.154" (3.90mm)
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Series :
KRM
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Lead Spacing :
Package / Case :
SMD, J-Lead
Termination Style :
SMD Leaded
Tolerance :
±5%
Height :
3.6 mm
Features :
Applications :
Boardflex Sensitive
Ratings :
Lead Style :
J-Lead
Length :
6.1 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Type :
Metal Terminal Type Multilayer Ceramic Capacitor
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
5.1 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
KRM55R5C3A223JDL1L
Murata Electronics KRM55R5C3A223JDL1L
KRM 0.022 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead