KRM55QR7YA176KH01K
Mfr.Part #
KRM55QR7YA176KH01K
Description
CAP CER 17UF 35V X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
17μF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.154 3.90mm
Lead Style :
J-Lead
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Series :
KRM
Height Seated (Max) :
3.9116mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
3.7mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics KRM55QR7YA176KH01K
KRM 17μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220
KRM55QR7YA176KH01K Overview
This device's program size/dimension is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 35V can be used for operation.
KRM55QR7YA176KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V