KRM55LR73A683KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR73A683KH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 1KV X7R SMD
Ceramic Capacitors
Lead Style :
J-Lead
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.068μF
Weight :
289.987272mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
ROHS3 Compliant
Series :
KRM
Thickness :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
SMD, J-Lead
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Termination :
Metal
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics KRM55LR73A683KH01K
KRM 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55LR73A683KH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM55LR73A683KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV