KRM55LR73A104KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR73A104KH01K
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness :
2.9972mm
Series :
KRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
SMD, J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
289.987272mg
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
J-Lead
Number of Terminations :
2
Termination :
Metal
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics KRM55LR73A104KH01K
KRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55LR73A104KH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM55LR73A104KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV