KRM55LR72W474KH01K
Mfr.Part #
KRM55LR72W474KH01K
Package / Case
Nonstandard SMD
Description
CAP CER 0.47UF 450V X7R SMD
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated :
450V
KRM 0.47μF 450V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
KRM55LR72W474KH01K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
KRM55LR72W474KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm