KRM55LR72J224KH01K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRM55LR72J224KH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
289.987272mg
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SMD, J-Lead
Thickness (Max) :
0.118 3.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Metal
Series :
KRM
Lead Style :
J-Lead
Capacitance :
0.22µF
Thickness :
2.9972mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
Murata Electronics KRM55LR72J224KH01K
KRM 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM55LR72J224KH01K Overview
Programs on this device are of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
KRM55LR72J224KH01K Features
a size/dimension of 0.240Lx0.209W 6.10mmx5.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V