K150J15C0GH5UH5
Mfr.Part #
K150J15C0GH5UH5
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
15pF
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Length :
4mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
K150J15C0GH5UH5
Vishay K150J15C0GH5UH5
Mono-Kap™ K 15pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial