K1500E70RP
Mfr.Part #
K1500E70RP
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Terminal Form :
Wire
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
HTS Code :
Hold Current :
150mA
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Pin Count :
3
Current Rating :
1A
Max Output Current :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Lead Free
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakover :
140V~170V
Terminal Position :
BOTTOM
Configuration :
Single
RMS Current (Irms) :
1A
Published :
Mount :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
K1500E70RP
Littelfuse K1500E70RP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214