K1500GRP
Mfr.Part #
K1500GRP
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
SIDAC 140-170V 1A DO15
Thyristors - DIACs, SIDACs
Surface Mount :
No
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
HTS Code :
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Elements :
1
Current Rating :
1A
Hold Current :
150mA
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
RMS Current (Irms) :
1A
Max Output Current :
1A
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Breakover :
140V~170V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Trigger Device Type :
SIDAC
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
K1500GRP
Littelfuse K1500GRP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214