K1500E70RP3
Mfr.Part #
K1500E70RP3
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Form :
Wire
Case Connection :
Isolated
Published :
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Max Output Current :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Voltage - Breakover :
140V~170V
Not Applicable
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Hold Current :
150mA
RMS Current (Irms) :
1A
1
Current Rating :
1A
Trigger Device Type :
SIDAC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
K1500E70RP3
Littelfuse K1500E70RP3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214